Nová zelená úsporám

Dotační státní program

Nová Zelená Úsporám (zkr.: NZÚ) je program Ministerstva životního prostředí. Veškeré úřední věci zpracovává Státní fond životního prostředí ČR. Program NZÚ patří k jedněm z nejefektivnějších programům, který je zaměřený na úspory energií v rodinných a bytových domech. Podporuje snižování energetické náročnosti budov, výstavbu domů s velmi nízkou energetickou náročností, environmentálně šetrné a efektivní využití zdrojů energie a obnovitelné zdroje energie.

Nově také podporuje znevýhodněné sociální skupiny, které chtějí pomocí tohoto dotačního programu zateplit. Nově tedy je otevřen program Nová Zelená Úsporám light.

Jednou z podporovaných opatření, na které lze získat dotaci je výměna zdroje tepla za tepelné čerpadlo.

Dotace na zateplení domu


Nová zelená úsporám Standard – zateplení domu


Dotace se vztahují na zateplení obvodových stěn, střechy, stropů a podlah u stávajících rodinných domů, vč. zimních zahrad.


Nová zelená úsporám Light – zateplení domu


Státní fond životního prostředí spouští od 25.6.2024 program, který je stále otevřen zateplování, a to i lidem, kteří nemají potřebnou hotovost, a to s novými podmínkami.


Nová zelená úsporám Oprav dům po babičce – zateplení domu


Podpora se vztahuje i na výměnu oken, dveří a jiných stavebních otvorů a na instalaci stínicí techniky

Dotace na tepelné čerpadlo


Nová zelená úsporám Standard – tepelné čerpadlo


Dotace na výměnu neekologických kotlů na pevná paliva nižší než 3. třídy a lokálních topidel (např. kamen) využívaných jako hlavní zdroj tepla za tepelné čerpadlo.

Vztahuje se i na příslušenství a zapojení do otopné soustavy

Co by vás mohlo o zdravé foukané izolaci Climatizer Plus ještě zajímat?