Zateplení dřevostavby

Foukaná celulózová izolace Climatizer Plus je ideální pro zateplení všech konstrukcí dřevostaveb. Díky své vysoké objemové hmotnosti zajistí Climatizer Plus dřevostavbám tepelnou a akustickou pohodu. Jako jedna z mála izolací dokáže celulózová izolace pracovat s transportem vlhkosti v konstrukci a pro difúzné otevřené skladby konstrukcí dřevostaveb je prakticky nezbytností.

Poradí si s vlhkostí i teplem s výjimečnou spolehlivostí

Přírodní izolace dokáže spolehlivě a výkonně pracovat i s vlhkostí a akumulací tepla tak, jako žádná jiná izolace. Climatizer Plus umí vlhkost pojmout do své buněčné struktury, pokud je jí příliš a vysychá, pokud jsou k tomu podmínky. Pro vypuštění vlhkosti zpět do interiéru je nutné mít ve skladbě stěny parobrzdnou membránu, která tento princip umožní (př. pro clima Intello). Po zateplení dřevostavby se Climatizer Plus umí efektivně vypořádat s vlhkostí a zabránit tak tvorbě plísní. Minimalizuje se riziko vzniku plísní, hub a tvorby alergenů. Celulózová izolace tak umí podpořit zdravé vnitřní prostředí domu.

Před teplem dřevostavbu ubrání proti ohni ochrání

Velmi dobré jsou i protipožární vlastnosti celulózové izolace zařazené do třídy reakce na oheň C-s1,d0 při volném foukání a při aplikaci do dutiny panelu do třídy B-s1,d0.
Unikátní je hodnota měrné tepelné kapacity – až 2141 J/kg*K, což do dřevostaveb přináší chybějící akumulaci tepla. Celulózová izolace zadrží teplo až na 7 hodin. V létě to přináší lepší tepelnou pohodu v domě a v zimě se vystačí se zdrojem tepla s nižším výkonem.

Výborná akustika

Celulózová izolace Climatizer Plus zajišťuje díky své objemové hmotnosti i dostatečný útlum zvuku, ale v určitých místech domu je nutné použít jiné řešení akustiky. Například ve skladbě trámového stropu se s výbornými výsledky používá i ultratenké akustické desky Wolf.

V nové výstavbě při aplikaci tepelně akustické izolace Climatizer Plus lze postupovat dvěma způsoby:

  • Plnit materiál do konstrukcí přímo na stavbě (úspory z hlediska spotřeby materiálu – aplikace dle potřeby konstrukcí a jejich sklonů), tento způsob je vhodný také díky možnosti izolovat drobné detaily vzniklé při montáži
  • Plnit prefabrikované konstrukce přímo při jejich výrobě v továrně (objemová hmotnost materiálu 65 až 70 kg / m3), nutné dodržení vysoké technologické kázně
Izolace prefabrikovaných dílů ve výrobním závodě
Zateplení dřevostavby – na stavbě

Panely a předstěny

Mezi přednosti foukané celulózové izolace při výrobě panelů dřevostaveb patří bezodpadovost a dokonalé vykrytí prostoru.
Výhodné je použití instalační předstěny. Po aplikaci rozvodů se dřevěný rošt nastříká izolací, která výrazně zlepší akustiku a zvýší tepelný odpor konstrukce. Pokud je předstěna v tloušťce do 6 cm, není nutné řešit parobrzdnou rovinu (dostačující je OSB deska v obvodové stěně)díky přirozené schopnosti celulózové izolace aktivně transportovat vlhkost.

Co by vás mohlo o zdravé foukané izolaci Climatizer Plus ještě zajímat?


Jak ovlivní vlhkost kvalitu fungování izolace?

Dánská energetická agentura provedla výzkum v chladném i mírném klimatu v Belgii, Finsku a Dánsku, který sledoval to, jak obsah vlhkosti v konstrukcích fasád ovlivňuje izolační vlastnosti přírodního celulózového izolantu a kamenné vlny.

Závěr byl, že jedině přírodní materiál si dokáže s vlhkostí bezpečně poradit i ve větších tloušťkách izolace.

Znamená to, že s přírodní celulózovou izolací v konstrukci nevzniknou podmínky pro tvorbu a růst plísní, hnilob a dřevokazných hub.

U nekvalitních konstrukcí se syntetickou deskovou izolací, které neumí správně pracovat s vlhkostí, mohou vzniknout problémy s plísněmi a houbami.

Dřevostavba – pasivní dům

Jak pracuje přírodní celulózová izolace s vlhkostí v mírném klimatu České republiky?

Přírodní celulózová izolace Climatizer Plus dokáže bezpečně pracovat se vzdušnou vlhkostí. Obsah vlhkosti v izolantu po dobu sledování výzkumu Dánské energetické agentury byl v létě 10 % a v zimě 18 %.

Správná volba izolantu tak ochrání konstrukce dřevostaveb před napadením dřevokaznými houbami a plísněmi. Normy v ČR povolují hraniční hodnotu 20% obsahu vlhkosti ve dřevě pro konstrukce domů.

Zdroj výzkumu: Danish Energy Agency financovala v roce 1998 výzkum, jehož cílem bylo zjistit, jak obsah vlhkosti ovlivňuje u vybraných fasádních prvků izolační vlastnosti.

Hlavní důvody pro aplikaci Climatizer Plus v dřevostavbách:

  • Akumulace tepla = vyšší tepelná stabilita objektu v létě i v zimě
  • Aktivní transport vlhkosti zejména důležité pro difuzně otevřené skladby konstrukce
  • Nejprodávanější zdravá přírodní izolace = zdravé vnitřní prostředí bez plísní
  • Rychlost zateplení celého domu od podlahy po střechu = ekonomicky efektivní izolace
  • Vysoká požární odolnost
  • Ochrana proti hlodavcům
Podívejte se, proč využívá při výstavbě dřevostaveb celulózovou izolaci Aleš Gajda.

Vybrané reference

Již jsme zateplili mnoho dřevostaveb, zde uvádíme několik z nich. Více naleznete v našich referencích.

« zpět do alba

Finské domky