Dřevostavby a produkty na bázi celulózy dnes plní stejně náročné normy jako zděné domy. A v mnoha ohledech je dokonce i předčí. Pohodlné bydlení v souladu s přírodou vyhledává čím dál více rodin. Celulóza přenáší a v mnoha ohledech i vylepšuje vlastnosti dřeva.
Foukaná celulózová izolace Climatizer Plus je ideální pro izolaci všech konstrukcí dřevostaveb. Díky své vysoké objemové hmotnosti zajistí Climatizer Plus dřevostavbám tepelnou a akustickou pohodu. Jako jedna z mála izolací dokáže celulózová izolace pracovat s transportem vlhkosti v konstrukci a pro difúzné otevřené skladby konstrukcí dřevostaveb je prakticky nezbytností.
Přírodní izolace dokáže spolehlivě a výkonně pracovat i s vlhkostí a akumulací tepla tak, jako žádná jiná izolace. Climatizer Plus umí vlhkost pojmout do své buněčné struktury, pokud je jí příliš a vysychá, pokud jsou k tomu podmínky. Pro vypuštění vlhkosti zpět do interiéru je nutné mít ve skladbě stěny parobrzdnou membránu, která tento princip umožní (př. pro clima Intello). Climatizer Plus se umí efektivně vypořádat s vlhkostí a zabránit tak tvorbě plísní. Minimalizuje se riziko vzniku plísní, hub a tvorby alergenů. Celulózová izolace tak umí podpořit zdravé vnitřní prostředí domu.
Velmi dobré jsou i protipožární vlastnosti celulózové izolace zařazené do třídy reakce na oheň C-s1,d0 při volném foukání a při aplikaci do dutiny panelu do třídy B-s1,d0.
Unikátní je hodnota měrné tepelné kapacity – až 2141 J/kg*K, což do dřevostaveb přináší chybějící akumulaci tepla. Celulózová izolace zadrží teplo až na 7 hodin. V létě to přináší lepší tepelnou pohodu v domě a v zimě se vystačí se zdrojem tepla s nižším výkonem.
Celulózová izolace Climatizer Plus zajišťuje díky své objemové hmotnosti i dostatečný útlum zvuku, ale v určitých místech domu je nutné použít jiné řešení akustiky. Například ve skladbě trámového stropu se s výbornými výsledky používá i ultratenké akustické desky Wolf.
Mezi přednosti foukané celulózové izolace při výrobě panelů dřevostaveb patří bezodpadovost a dokonalé vykrytí prostoru.
Výhodné je použití instalační předstěny. Po aplikaci rozvodů se dřevěný rošt nastříká izolací, která výrazně zlepší akustiku a zvýší tepelný odpor konstrukce. Pokud je předstěna v tloušťce do 6 cm, není nutné řešit parobrzdnou rovinu (dostačující je OSB deska v obvodové stěně)díky přirozené schopnosti celulózové izolace aktivně transportovat vlhkost.
Dánská energetická agentura provedla výzkum v chladném i mírném klimatu v Belgii, Finsku a Dánsku, který sledoval to, jak obsah vlhkosti v konstrukcích fasád ovlivňuje izolační vlastnosti přírodního celulózového izolantu a kamenné vlny.
Závěr byl, že jedině přírodní materiál si dokáže s vlhkostí bezpečně poradit i ve větších tloušťkách izolace.
Znamená to, že s přírodní celulózovou izolací v konstrukci nevzniknou podmínky pro tvorbu a růst plísní, hnilob a dřevokazných hub.
U nekvalitních konstrukcí se syntetickou deskovou izolací, které neumí správně pracovat s vlhkostí, mohou vzniknout problémy s plísněmi a houbami.
Přírodní celulózová izolace Climatizer Plus dokáže bezpečně pracovat se vzdušnou vlhkostí. Obsah vlhkosti v izolantu po dobu sledování výzkumu Dánské energetické agentury byl v létě 10 % a v zimě 18 %.
Správná volba izolantu tak ochrání konstrukce dřevostaveb před napadením dřevokaznými houbami a plísněmi. Normy v ČR povolují hraniční hodnotu 20% obsahu vlhkosti ve dřevě pro konstrukce domů.
Zdroj výzkumu: Danish Energy Agency financovala v roce 1998 výzkum, jehož cílem bylo zjistit, jak obsah vlhkosti ovlivňuje u vybraných fasádních prvků izolační vlastnosti.
Podívejte se, proč využívá při výstavbě dřevostaveb celulózovou izolaci Aleš Gajda.